Sunday, July 30, 2006

Cost of living

As we enjoyed our visit, we actually stopped to think what it would be like to live on the island permanently. We could open a Krispy Kreme (folks travel from island to island to get them)and have a successful life. Unfortunately, the cost of living would probably send us to the poor house. After visiting a few grocery stories on various islands we realized something: a gallon of milk, a 64 oz. container of Juicy Juice, a 12 pack of Coca-Cola all cost the same amount - $5 to $6 dollars apiece. Most of our staples were priced in the stratosphere. Even fresh fruits were expensive - bananas were $1.79/lb (as a comparison, I picked some up yesterday at our grocery store for $.39/lb), and they grow them there!
The things that were more reasonably priced were actually the Asian influenced goods. Thinks like pickled plums, dried spicy cuttlefish, dried scallops, and many things I did not recognize.
Housing was also pricey. One person we met who had just moved to the island 3 months ago told us about some of the places she had come across - a 500 sq. ft. apartment which was a dug out basement in someone's home, where the bathroom was not attached to the apartment, was $900. Yikes!!


kilgorsky said...

$900 for a place is probably more than in Manhattan.

Envoy-ette said...

I sooooo wanted to PCS to Hawaii for 3 years so I could have the big base house and commissary...but it wasn't meant to be! I got stuck with S. Carolina and Alabama! (I hated those places!)